Egy egészséges test olyan mint egy hétvégi nyaraló. A beteg test börtön.
Dec
23
Idén gluténmentes karácsonyi étrendet állítottam össze. Bár a családban csak én vagyok gluténérzékeny, a család többi tagja is elfogadta ezt a tipusú étkezést. Természetesen van a házban gluténos kenyér vagy kész péksütemény, de szálló búzaliszt nincs. Az egyik legnagyobb veszélye a gluténszennyezésnek a finomra őrőlt, szálló búza- vagy rozsliszt.
No de lássuk csak, hogy is néz ki a 2022-es év karácsonyi ebédje?
1.Levesnek egy inkább szilveszteri mint karácsonyi levest készítettem, természetesen gluténmentesen. Káposztalé levesnek szoktam nevezni, de a recepteskönyvekben savanyúkáposzta levesként vagy korhelylevesként ismert.
Így készült:
Apróra vágtam 2 fej sárgahagymát, 1 piros paprikát, 2 nagyobb murkot (sárgarépát) és kb. 5oo g savanyúkáposztát. Mindezeket egy közepes fazékba tettem, borsoztam, majd 5o ml olivaolajon és ugyanannyi vizen 2 percig pároltam (semmiképp se pirítsuk), majd felöntöttem 3 l vízzel. A sózást most a végére hagytam, mert nem tudtam pontosan mennyi sót enged át a savanyúkáposzta a levesbe.
Míg felfőtt a leves, elkészítettem a húsgombócnak valót: ½ kg jó apróra őrőlt hús (lehet disznó-, pulyka-, vagy csirkehús magában vagy vegyesen), 1 egész tojás, fél marék leöblített rizs, só, bors. Miután jól összegyúrtuk, hagyjuk kicsit hagyjuk összeállni, hogy könnyen formázható legyen.
Ha majdnem megpuhult a káposzta, apró gombócokat formázunk az őrőlt húsból és hagyjuk teljesen megfőni. Kefírrel és rizsliszttel sűrítettem.
A legvégén még 1 l savanyúkáposzta levet töltöttem hozzá. Fontos közben megkóstolni, hogy ne legyen túl sós a levesünk.
2. A főétel: lerben sült narancsos kacsamell és kacsacomb, vöröskáposztával és klasszikus krumplipürével, illetve lerben sült vöröshagymás édesburgonyával.
Eredetileg egy kis birsalma szószt is terveztem, még nem tudom elkészül-e vagy sem, de ha mégis, így készül majd: 1 nagy birsalmát és egy édes-savanyú almát héjastól apróra vágom, felaprózok 1 fehérhagymát is, majd egy kis olivaolaj és fél pohár víz kíséretében felteszem főni egy lábosba.
Egy kis száraz őrőlt csombor, 1 kk barnacukor, csipet só, 4 szem szegfűszeg és 2 szem szegfűbors is kerül bele. Ha megfőtt, a szegfűszeget és szegfűborsot kiszedem belőle, majd az egészet egy botmixerrel krémesre keverem. 1 kk teljes kiőrlésű rizsliszttel és növényi tejjel sűrítem be, de sűrítés nélkül is maradhat.
A kacsacombokat és a kacsamelleket kicsit bevagdostam, majd sóztam, borsoztam , meglocsoltam olivaolajjal és betettem éjszakára pihenni a hűtőszekrénybe.
Másnap vettem két bionarancsot: 1 bionarancs levét kicsavartam, a másikat vékony szeletekre vágtam. Miután a kacsacombokat és a melleket tűzálló edénybe raktam, beterítettem őket a vékony narancsszeletekkel, majd ráöntöttem a narancslevet is. Kb. 15o ml vizet és 5o ml oliavolajat is öntöttem a húsok alá, lefedtem és így került a sütőbe.
Közepes tűzön, 2 órán át készült, az utolsó félórában fedő nélkül sült.
A klasszikus krumplipüré nálunk 82% zsírtartalmú vajjal és a krumpli saját levével készül. A tejjel nincs jó kapcsolatunk, főleg a bolti tejekkel romlott meg a viszony.
A vékony csíkokra vágott vöröskáposzta kapott egy kis vizet, egy loccsintás olivaolajat, egy loccsintás vörösbort, 1 kk. barnacukrot, 2 evőkanál balzsamecetet, 1 kk.őrőlt köménymagot, és persze sót meg őrőlt borsot is. Hadd érezze a káposzta is, hogy ünnep van.
A lerben sült édesburgonya vöröshagymával is nagyon egyszerű: a szeletekre vágott édesburgonyát és a négybe vágott vöröshagymát meglocsoltam egy kis olivaolajjal, szárított oregánóval megszórtam meg, sóztam, majd lerbe toltam. Gyorsan megsült, az ízhatás kedvéért hagytam, hogy kissé megpiruljon a krumpliszeletek alja.
Lesz, aki majd nem fogja kérni az édesburgonyát, azért készült a klasszikus krumplipüré is. Sőt, lesz aki nem kedveli a kacsasültet sem, azok számára kukoricapelyhes-szezámmagos rántott pulykamellszeleteket sütök. Végülis senki sem maradhat éhesen Karácsonykor.
3. Az idei Karácsony fő desszertje a diós-gesztenyés sütemény.
8 tojásból sütöttem egy klasszikus diós piskótát (a búzalisztet Schar Mix B gluténmentes liszttel helyettesítettem). Egy nagyobb tepsiben sütöttem meg, hogy ne legyen nagyon vastag a lap, ugyanis nem lesz kettévágva.
A krém: 1 egész, 82%-os zsírtartalmú vajat, habosra kevertem 1oo gr porcukorral és 2 csomag vaniliás cukorral. 1oo gr. apróra vágott diót egyhén megpirítottam, majd miután kihűlt, megdaráltam. A darált diót összekevertem 2oo gr gesztenyepürével, majd ezt a keveréket kanalankét hozzáadtam a vajkrémhez.
Összeállítás: a lapot megkentem baracklekvárral. A 35X35 cm-es tepsiben sült lapom, egy egész üveg (4oo ml) baracklekvárt kért. A lekvárra rákentem a krémet, majd kitettem a hidegre dermedni.
2oo gr. étcsokoládéból glazúrt készítettem: a csokit kockákra törtem egy kis lábosba, 3 ek vizet es 2 ek olivaolajat adtam hozzá, majd alacsony hőfokon, kevergetés mellett hagytam felolvadni. Lehet gőz fölött is olvasztani (úgy biztonságosabb), de ha figyelem az olvadási folyamatot és közben nem telefonozok, akkor el lehet kerülni az odaégést.
A kész glazúrt óvatosan és gyorsan rákentem a hideg krémre, kanalanként, hogy ne olvassza meg és ne keveredjen a vajas krémmel.
Hagyjuk egy éjszakát a hidegben, hogy összeérjenek az ízek.
Javasolnám, hogy ne akarjunk minden jót megenni pár nap alatt, januárban is finom lesz a kolbász, sőt, a töltöttkáposzta is.
A hagyomány szép és jó, de a régiek sem úgy értették a hagyományt, hogy betegre kellene együnk magunkat az ünnepi szokások oltárán.
Csendes, de örömteli Karácsonyt kívánok Mindenkinek.
Örüljunk a Fénynek ami megszületett és ott növekedik minden Szívben!
Szeretettel, Tünde.