Egy egészséges test olyan mint egy hétvégi nyaraló. A beteg test börtön.
Sze
07
Szeretek tengerparton nyaralni, nemcsak a tenger miatt, hanem az ott található ízélmények, illetve az alapanyagok sokasága és frissesége miatt is. Nem kimondottan a halra gondolok, bár ez az örök kedvenc, a mostani kiruccanás után inkább a gyümölcsök zamata, az olajos magvak erősebb aromája és a zöldségek intenzívebb íze maradt bennem.
Ma három receptet hoztam, egyik sem tartalmaz glutént. Mindegyiket a mediterán környezet inspirált. Van olyan amelyik már ismerős volt, de olyan is van, amit eddig még nem készítettem.
1. A brokkolis humusz számomra is újdonság. Kiemelten ajánlom azoknak akik szeretik a különleges-zöld ízeket.
Első lépésként megfőztem 1 kg csicseriborsót (ha éjszakára beáztatjuk pikk-pakk megfő). Ebből lett 6 adag. 5 adagot bezacskóztam és eltettem a fagyasztóba, a maradék 1 adagot felhasználtam a brokkolis humuszhoz. Megtörténik hogy konzervet használok, de az otthon főtt csicseriből lesz igazi a humusz.
A recept nagyon egyszerű, a titok a minőségi alapanyagokban rejlik.
- Egy mélyebb kerámiatálba tettem a hozzávalókat : kb 200 g főtt csicseriborsó, 1 ek. szezámpaszta (tahini), só, bors ízlés szerint, 1 ek. őrőlt pisztácia, 2 ek cotromlé, 3 ek.olivaolaj, 3-4 cikk fokhagyma, 3-4 darabka főtt brokkoli, 1kk mediterán zöldfűszer vagy szárított oregáno.
- Botmixxerrel mindent krémesre kavartam, majd egy kevés apróra tört pisztáciával és olivaolajjal díszítettem. Nem szedtem elő a mozsarat egy kis pisztáciáért, így a kéznál levő fa citromfacsaróval törtem apróra a pisztáciát.
2. Fetával töltött sült paprika:
- Nyolc darab piros kápiapaprikát a lerben megsütöttem. Mikor meghűlt lehúztam a héját, hagytam lecsepegni a levét, enyhén sóztam, majd kialakítottam a paprikaszeleteket úgy hogy következő lépésként bele tudjam csavarni a kockára vágott fetát.
- Óvatosan a fetadarabokat belegöngyöltem a sült paprikadarabokba, egy lapos tányérba egymás mellé helyeztem a kis töltött paprikákat, majd kevés olivaolajjal lelocsoltam és szárított oregánóval megszórtam.
3. Padlizsános, cukkinis lasagna:
Ez a recept előzetes előkészületeket ígényel, de megéri a macera, ugyanis különleges ízválogot fogunk felfedezni.
- Legelőszőr a grill tipusú elektromos szendvicssütőben megsütöttem a hosszanti szeletekre vágott padlizsánt és cukkinit (héjastól, 1 nagyobb padlizsán, 1 közepes cukkini).
- Második lépésként elkészítettem a ragut/szószt: 5o ml olivaolaj, 3o dkg őrőlt disznóhús, 3o dkg őrőlt pulykamell, 1 vagy 2 hagyma, 2 piros paprika apróra vágva, 1 murok, só, bors, 1 kk szárított oregáno.
- A fenti hozzávalókat együtt, kb. 15 percig, fedő alatt pároljuk, majd hozzáöntünk 1 liter házi paradicsomlevet és további 1o percig főzzük. A végén egy raguszerű szószt kapunk.
- Következik a lasagna „felépítése”. Egy nagyobb, lehetőleg szögletes formájú tűzálló edénybe állítsuk össze, hogy szép, kocka alatot tudjunk vágni tálaláskor. A rétegeket a következő sorrendbe raktam egymásra:
1 réteg ragu (1 nagyobb merítőkanálnyi), 1 réteg gluténmentes lasagnalap ( La Veneziane gm terméket használtam), majd újból ragu, 1 réteg sült padlizsán, 1 réteg sült cukkini, majd az eddig leírt sorrendet újból megismételtem.Utolsó rétegként a szósz került fel.
- Az egészet lefedtem, majd kb 3o percre ment a sütőbe. 3o perc eltelte után sajtszeleteket helyeztem a tetejére. Ez nem mindig történik meg, van amikor tejmentesen készítem.
Lehet észrevettétek hogy hiányzik a beschamel mártás. Nélküle is nagyon finom, nem érdemes bonyolítani az emésztésünket a liszttel, vajjal, tejjel. Ez az étel amúgy is laktató, biztosan nem maradunk éhesek az elfogyasztása után.
Ismerjük a mondást : A jó legnagyobb ellensége a még jobb. A mindennapi ételeink elkészítésénél ez mindig megszívlelendő ugyanis az egészséges táplálkozás két alappillére: a könnyű emésztés és a tápláló étel, egyszerre kell megvalósuljon.
Kívánok mindenkinek meleg őszt és türelmes iskolakezdést.
Jó egészséget és jó étvágyat,
László Tünde Réka, étrend tanácsadó és Bowen terapeuta.