Egy egészséges test olyan mint egy hétvégi nyaraló. A beteg test börtön.
Feb
02
A flavonoidok, olyan gyógyhatású növényi vegyületek, amelyeket a növények saját maguk védelmére állítanak elő. Sokoldalúan jótékony hatásuknak köszönhetően, a legjelentősebb természetes antioxidánsokként váltak ismertté.
Sejtvédő, gyulladáscsökkentő, érfalerősítő, rákellenes, antibakteriális, gombaölő, antivirális, valamint betegségmegelőző és általános egészségvédő hatásának köszönhetően , napjainkban, a flavonoidokat tartalmazó készítmények, mind nagyobb népszerűségnek örvendenek.
Az első flavonoidot már a 3o-as évek elején azonosította Szent-Györgyi Albert, Nobel díjas Magyar orvos és biókémikus. A tudós és csapata kimutatták, hogy a citrusfélékből származó két flavonoid: a rutin és naringenin csökkenti a hajszálerek törékenységét és átjárhatóságát. A flavonoidokat vitaminoknak hitték, ezért a P-vitamin nevet adták nekik, majd a C2 vitamin nevet kapta, ugyanis észrevették, hogy a számos flavonoid képes a C-vitamint stabilizálni.
Manapság a flavonoidokat nem sorolják a vitaminok közé; gyógyhatású növényi vegyületekként vagy növényi színanyagokként tartjuk számon. Bizonyos flavonoid csoportokat megtaláljuk bizonyos gyógyszerek hatóanyagai között (mint például az érfalerősítő Detralex vagy a Venoturon), igaz elkülönített formában.
Miben találunk flavonoidokat?
A flavonoidok minden növényben fellelhetőek, viszont van néhány zöldség és gyümölcs , amelyeknek kiemelkedő flavonoidtartalmuk van. Általában a nagyon erős, élénk színű növényelben található a legtöbb flavonoid. Azért általában, mert kivételek is vannak: a dió vagy a fehérrépa nem kimondottan élénk színű, mégis nagyon magas flavonoidtartalmat tudhat magáénak.
Gyümölcsök közül kiemelném a következőket: fekete ribizli, fekete áfonya, fekete berkenye (arónia), kék áfonya, kék szőlő, fekete szeder, meggy, gránátalma, tőzegáfonya, csipkebogyó, citrusfélék.
Zöldségek: cékla, hagymafélék(főleg a vörös- és lilahagyma), fehérrépa, spenót, sóska, zeller, különböző lencsefajták , vezetik a kistát.
A zöld tea, dió, kakaóbab, (valódi)vörösbor is nagyszerű és könnyen elérhető flavonoidforrások.
Hogyan hatnak a szervezetünkre a flavonoidok?
Amint már említettem, a flavonoidok gyógyhatású növényi vegyületek, amelyeknek elsősorban antioxidáns hatást tulajdonítanak. Az anti-oxidáció , vagyis az oxidáció-gátló hatásnak köszönhetően, védik a sejteket a káros szabad gyököktől ( ezek egyrészt a szervezetben , oxigén hatására keletkező melléktermékek , másrészt pedig a környezetünkben található vegyszerek, füst, alkohol, egészségtelen táplálkozás, UV sugárzás, elektromos szmog, számítógép képernyősugárzása, tartós stress, bizonyos gyógyszerek tekinthetők szabad gyök forrásnak).
A flavonoidok képesek semlegesíteni a sejtromboló hatású, korai öregedést, betegségeket előidéző, rákot okozó szabad gyököket, így leghatékonyabban úgy tudunk védekezni ellenük, ha minél több antioxidánst juttatunk a szervezetünkbe.
A természetben több ezer féle flavonoid és antoxidáns található. A sokféle flavonoid mellett ( flavonok, favonolok, flavanonok, antociánok-antocianidek, stb.) , antioxidáns hatása van a A, B, C, E vitaminoknak, cink, kálcium, magnézium és más ásványi anyagoknak, az Omega 3 zsírsavaknak, karotinok, karotiniodoknak és még sorolhatnám.
Fontos tudni , hogy mindezek a vegyületek, vitaminok, együtt fejtik ki legjobban a hatásukat és egymást segítve tudnak legjobban beépülni a sejtjeinkbe, szöveteinkbe. Ezt az egymást segítő és erősítő hatást szinergiának nevezzük.
Ezzel a szinergikus hatással magyarázható az a jelenség, amely szerint a természetben megtalálható , teljes táplálék sokkal hatékonyabban hasznosítható a szervezet számára. Míg a különböző gyógyszerek, bizonyos, elkülönített gyógyhatású hatóanyagokat használnak fel , addig a természetes , könnyen felszívódó és hasznosítható gyümölcsben vagy zöldségben (és azok sűrített változataiban) megtalálható az összes vegyületkomplexum, amelyek erősítik az egyes alkotóelemek jótékony hatását.
Így született meg az utánozhatatlan természetes összhatás, amelyet még semmi szintetikus készítmény nem tudott sem utánozni, sem pedig helyettesíteni. Ha meg is próbálták elkülöníteni és bezárni a hatóanyagokat, gyógyszerek, kapszulák, tabletták formájában, legtöbbször a mellékhatások nem sokáig várattak magukra, hosszútávú használatuk pedig csak újabb egészségi gondokhoz vezettek és vezetnek.
Flavonoid készítmény
Ha táplálékkiegészítőként használjuk a flavonoidokat, érdemes azt a formát részesíteni előnybe, ami a legközelebb áll a természetes formához és legmagasabb felszívódást biztosítja. A híg , zselés lekvárállag az a forma, ami biztosítja megfelelő mennyiségű hatóanyagtartalmat, valamit lehetővé teszi a gyors felszívódást (már a száj nyálkahártyáján keresztül).
Számomra, a Flavon max (Max, KIDS, Protect, Active, Green, Max+, Green+, JOY), polifenolokat tartalmazó színagyag koncentrátum , bizonyult a leghasznosabbnak és leghatékonyabbnak.
A felsorolt termékek segítségével, több gyümölcs és zöldségféle jótékony antioxidáns hatását élvezhetjük nap mint nap, az év bármelyik időszakában. A zöldségek és gyümölcsök természetes koncentrátuma, valamint vegyszer- és tartósítószermentes kezelése biztosítja a termékek kíváló minőségét. A Flavon Max pótolja mindazt a gyümölcsöt és zöldséget, amit nyersen nem tudunk naponta elfogyasztani és a várt hatások nem maradnak el.
Ami a termékhasználók eddigi visszajelzéseit illeti, elmondhatom, hogy rendkívül pozitív, elégedett vélemények jutottak vissza. Az eddig tapasztalat azt mutatja, hogy aki elkezdte használni , az vagy nem akar már lemondani róla és állandó fogyasztóvá vált, vagy szükség esetén (főleg gyerekeknél és betegeknél figyelhető meg) rendszeresen visszatér a termékhez.
A leggyakoribb vélemények szerint, rövid távon, a termék fogyasztása a következő konkrét következményekkel jár:
- fáradékonyság megszünése és jobb teherbírás (pl. a felnőtt fogyasztók nem ígénylik annyira a délutáni pihenést),
- energikus élet és megfelelő energiaszint akár kávé nélkül is,
- növekvő ellenállóképesség a vírusos, bakteriális betegségekkel szemben, illetve könnyíti a betegségek lefolyását,
- gyerekek esetében a rendszeresebb fogyasztása megszünteti az állandó betegeskedést, gyorsítja a gyógyulást,
- megfigyelhető a vérszegénység és vérzékenység tüneteinek enyhítése.
László Tünde Réka, táplálkozási szaktanácsadó